Mamografy

Firma HOLOGIC je skutečným světovým leaderem v digitální mamografii. Nabízí nejrozšířenější digitální mamograf LORAD Selenia, dále Selenia Dimensions 2D a 3D s možností tomosyntézy. Všechny digitální mamografy používají unikátní HTC mřížku a systém anatomicky přizpůsobitelných FAST kompresních lopatek (desek). U mamografů konvenčních jsou tyto možnosti jako volitelné.

Bucky clona s HTC mřížkou (High Transmission Cellular Grid)

  • zvýší průchodnost primárního rtg záření
  • zvýší absorpci rozptýleného záření
  • zvýší kontrast snímku při srovnatelné dávce záření

 

Požadavek na výjimečný kontrast a rozlišení pro plnoformátové či zvětšené snímky vedl k rozsáhlé analýze ohniska, filtrace a expozičních parametrů. Tato analýza bezprostředně vedla k inovaci dílů a konstrukce mamografu HOLOGIC LORAD.

Získání vysoce kontrastních snímků prsů bylo vždy složité, protože se naráželo na problém rozptýleného záření, které kontrast snímků snižovalo – navíc čím byla tloušťka prsu větší, tím byl výsledný kontrast snímku nižší. Pohyblivá lineární jednoprůchodová mřížka tento problém částečně vyřešila. Tato mřížka zlepšuje absorpci rozptýleného záření, ale použitý vyplňující materiál mezi lamelami, nutný z hlediska konstrukce lineální mřížky, snižuje průchodnost primárního rentgenového záření.Dramaticky zvýšenou kvalitu snímků, zvláště u husté prsní tkáně, získáte jedině za použití HTCTM mřížky (High Transmission Cellular Grid)!

Revoluční technologie, použitá pro konstrukci HTCTM – High Transmission Cellular – mřížky, vyřešila oba tyto problémy: zvýšila absorpci rozptýleného záření a zvýšila průchodnost primárního záření. Významně se tak zlepší kontrast snímků a to bez zvýšení dávky!

HTC mřížka je jedinečná nejen v konstrukci ale rovněž i ve svém pohybu – právě kombinace obou těchto faktorů vede ke zvýšenému kontrastu snímků. Narozdíl od konvenční lineární mřížky, komorová struktura HTC mřížky redukuje rozptýlené záření v obou osách – X a Y. Její struktura je samonosná, čímž byla eliminována nutnost použití vyplňujícího materiálu. Tato skutečnost má bezprostřední dopad na zvýšení průchodnosti primárního záření. V dosažení tohoto efektu hraje také klíčovou roli sofistikovaný pohyb mřížky, který je precizně počítán a kontrolován mikroprocesorem.

 

Sytém kompresních lopatek (desek) – F.A.S.T. lopatky (desky)

F.A.S.T. lopatky (Fully Automatic Self-adjusting Tilt Paddle) jsou kompresní lopatky, které jsou schopny přizpůsobit se tvaru prsu při jakékoliv kompresi. Díky této schopnosti rozloží kompresi rovnoměrně na celou plochu a zvýší tak kvalitu snímku.

 

Tyto kompresní lopatky jsou – mimo standardní lopatky – dostupné na všech mamografech LORAD – Selenia, Selenia Dimensions, M-IV a Affinity. K dispozici jsou pro oba používané formáty 18 x 24 cm a 24 x 30 cm, k digitálnímu mamografu je menší lopatka dodávaná s možností pravého či levého vychýlení lopatky ze středové polohy.